laupäev, 28. veebruar 2015

Punane meri

Õhk +32, meri +22, tuul 5 m/s

 Küll on tore sooja mere ääres! Kuigi merevesi pole veel soojenenud, vaid on selle talve miinimumis. Täna sain 5 korda snorgeldada, seekord oli küll nähtavus kehv, tavaliselt on meri läbipaistev ja värviküllane.
Pildil: lihtne klaaspõhjaga paat, millega paariks tunniks merele minnes saab mere keskel ka ujuda ja snorgeldada:
Paradiisisaarele viiakse turiste pooleks päevaks, ja suurema laevaga, kus hinna sees on ka lõunasöök.
Need, kes tahavad mugavalt- liikuval pehmel toolil istudes- veealust maailma vaadelda, saavad tellida reisi kollase allveelaevaga:
 Punase mere nimetus on tulnud kas punaste kaljude peegeldusest vees, või vetikatest. Nimi pandi nii ammu, et keegi enam täpselt ei mäleta.
Selle troopilise mere pikkus 2350 km., laius kõige laiemas kohas 350 km., suurim sügavus 3000 m.
Siin on rikkalik mere- elustik, millest 20% leidub vaid Punases meres. Merevee temperatuur ei lange ka külmimal talvel alla +20, sel talvel oli miinimum +22.
Looduskaitsjatele teeb muret korallide järjest suurenev väljasuremine ja merevee saastatus.
Korallriffide piirkonda on kogunenud ka muu mere-elustik: elatakse vastastikuses sümbioosis. Vajalik on soojus 20-35 kraadi, päikesevalgus, piisav soolsus ja vee puhtus.
Siin leidub ka haisid, elekriraisid, barrakuudasid, mürgiseid siilikuid kuni 30-cm pikkuste okastega, kõrvetavaid meduuse, kalmaare, meremadusid ja muid sukeldujatele ohtlikke elukaid. Ka erinevad korallid võivad olla ohtlikud ja/või teravad.
Aga snorgeldadeski näeb peaaegu samapalju seda põnevat maailma. Lisaks veel asjaolu, et nii soolane vesi hoiab ka ujuda mitteoskajaid vee pinnal; lastel hea ujumist õppida.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar