laupäev, 11. veebruar 2017

Abu Simbel ja tagasitee Assuan- Luxor- Hurghada

Eile siis kuulsasse World Heritage templisse Abu Simbelisse.
Ametlikult võivad välismaalased sinna sõita vaid konvoi saatel turismibussidega ja kuni 4 välismaalast ka suurtes liinibussides. Sudaani piir on Abu Simbelist u. 50 km.
Mina koos jaapanlase Yukiga sõitsime aga mikrobussiga, millega tohivad vaid kohalikud sõita. Need bussid ootavad Bussijaamas, kuni kõik 11 istekohta on täitunud. Seekord juht sõitis korralikult. 280 km, 3 tundi. Teele jäi Hüdroelektrijaam.

Edasi kõrb mõnede nuubia küladega, kus erilist eksootikat polnud.
Abu Simbel on väike asula, 3 hotelliga. Kuulsad templid asuvad asulakeskusest u. 3 km.
Sissepääs tervelt 115 LE. Enne väravat tohutult suveniirimüügikohti. Käimisraskustega inimesed saavad tellida väikese elektritranspordi. Ring u. 1,5 km.
2 siinse templi sissepääsude juures ongi need kuulsad hiigelkujud. Mõlema templi seinad on seest kaetud värviliste illustratsioonidega vaarao Ramses II aegsest elust.

Suured turismibussid toovad siia turiste kogu maailmast.
    Täna ärasõit Hurghadasse, jälle 2 mikrobussiga. Üks kuni Luxorini, teine sealt Hurghadani. Mind kui välismaalast ei lubatud algul peale. Panin pähe kohalike naiste musta peakatte ja ette suured päikseprillid, nagu kohalikel naistel. Ja kui nüüd sama juhi poole pöördusin araabiakeelse suurimat lugupidamist avaldava pöördumisega, sain loa sõita.
Kontrollpunkte oli teel palju, pooltes püssimehed kohal. Peatuda ei palutud esimesel jupil kordagi. Aga kuna korraga väljus Assuanist 2 bussi, siis nende juhid tegid igasugu trikke liikluses, küll kihutasid võidu, teine muidugi vastassuuna real. Küll keerasid teisele ette. Sellised metsalised võiks hobuste või kaamelitega võidu sõita- loomad üksteisele otsa ei sõidaks. Sõit maksis vaid 30 LE.
Sõit kestis 4 tundi, kuna olid mõned teeremondid.
Õnneks peatus buss Luxoris mikrobusside bussijaamas, kus sain 15 min. pärast kohe Hurghadasse sõitvale bussile istuda. Mikrobuss ei sõitnud nüüd mitte mööda liinibusside maanteed, mis läbib tohutult külasid, vaid kõrbe kiirteed mööda (siin liiguvad ka kõik turismibussid Hurghada- Luxori vahel), kus palju pikem vahemaa sai läbitud samuti 4 tunniga. Korra kontrolliti meessoost kohalike id- kaarte. Mõni aeg tagasi ei lubatud maamehi suurlinnadesse asuda, nüüd neid kitsendusi pole. Kontrollitakse terroriste ja kurjategijaid. Jalgrattureid teedel ei liigu.
Põldudel kasvatatakse kõike- kikerhernest, banaane, tomateid, kurke, juurvilju, ja eriti suhkruroogu, Suhkruroogu veetakse tillukese raudteega kohalikesse suhkrutehastesse.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar