teisipäev, 8. november 2016

Arstiabi kogemus

õhk +28, meri +27

Eile kukkusin mäest laskudes- ikkagi peale paduvihma oli pinnas teistsugune kui tavaliselt.
Vigastasin vasaku käe eelviimast sõrme. Algul oli väga valus, aga kui õhtuks oli näha, et paistetust eriti ei tekkinud, tõsisemat valu ka tavaasendis polnud- otsustasin, et küll aeg parandab.
Hommikuks aga oli tekkinud kaks paistetanud ja sinist kohta: üks liigesel ja teine, eraldi paistetus, selle läheduses.
Kõndisin lähimasse haiglasse, selgus et päris asjalikku.
Aga ikka jääb mulje, et reisikindlustuse rahadest võimalikult suure tüki saamiseks ollakse valmis juhtumit hullemana näitama. Õnneks küll küsib kindlustusfirma ka patsiendi käest nii ravi alguses kui ka lõpus täpselt kõiki asjaolusid ja tehtud ravi. Seega, las u. 40% joonistavad juurde. Hullem on, kui ühiste pingutuste tulemusena suudetakse leida konks, et jätta maksmata, ja kogu see suurendatud eurokulu jääb patsiendi kanda. Õigesti tegin, et varasematel aastatel pole (vaatamata reisikindlustuse olemasolule) ei haiglasse ega kindlustusse pöördunud- küll väiksemad hädad taanduvad ajaga ise.
Mõni päev tagasi oli siin haiglas tehtud keeruline operatsioon eestlannast turisti kahe laeva parrraste vahele jäänud sõrmedele. Loodan, et edukalt.
Huvitav on jälgida nii teistsuguse riigi ametiasutuse tööd. Elekter läheb (tunniks või mitmeks) üsna sageli ära. Pannakse tööle generaator, toimima jäävad vaid tähtsaimad aparaadid. Minu röngtenipilt sai tehtud alles päeva lõpuks. Küllap elektriühendus taastus varem, aga mind lasti koju ja lubati kohe helistada, kui elekter tagasi. Õhtul läksin ikka ise uurima, kas juba võin tulla. Siis algas töötajatel üleüldine söögivaheaeg. Veel hiljem algas aeg- luubis tegutsemine.
Selles haiglas suurt rahvamassi arstide hilisõhtustele vastuvõttudele oli raske aimata, vast rahvas nüüd, peaaegu turistideta linnas, vaesunud ja üritab enamasti ise hakkama saada. Teises haiglas 2 a. tagasi oli õhtul mitu ruumi täis elavas järjekorras arstile soovijaid ootamas. Järjekord liikus aga idamaadele omases võtmes- enne tuttavad ja nende tuttavad, siis altkäemaksu eest vaheletrügijad jne.
Kui tuuakse tõsiselt haige perekonnapea haiglasse, siis pidi kaasa tulema hulk pereliikmeid, kes end põrandale sisse seavad. Loodan, et seda maalt kaugemalt tulnud patsiendi puhul.
Igatahes omapärane süsteem Egiptuses- spetsialistid töötavad hommikul mõned tunnid, siis lähevad koju magama, seejärel tuleb hilisõhtune töö. See käib nii advokaatide, arstide, ärimeeste kui ka muude erialade kohta. Lihtsalt enamus aastast on siinmail palav, ja pikk siesta jagab päevad kaheks. Kogu rahvas tegutseb, ja liigub ka väljas, hilisõhtuti.
Valgust on päevasel ajal siin nii palju, et korterites on tavaliselt päevalgi paksud kardinad akende ees, tihti ka luugid kinni, tegutsetakse  elektrilambi valgel. Tõesti, nii tuleb tuppa ka päikese soojust vähem.
Aga rõdule või õue minnes saadakse ikka oma vajalik valgusehulk kätte. Pimedusedepressiooni ei esine. Iga päev paistab ere päike, ja soojust on ka talvel +20 ringis.2 kommentaari: